Close nav
close
Doğal Taş Ebatlı Malzeme

Doğal Taş Ebatlı Malzeme

Ebatlı Malzeme


Mermer, bloklar halinde ocaktan çıkarılmakta ve nihai ürün ebatlarında olacak şekilde daha sonra fabrika ve atölyelerde kesilmektedir. Mermer bloktan elde edilmesi arzu edilen nihai ürüne göre ebatlarının şekillendirilmesinde en sınırlandırıcı özellik  mermer bloğun boyu olmaktadır.
Mermer ocağının jeolojik özelliklerinin, kullanılan iş makinelerinin, ekipmanlarının ve malzemelerinin mermer bloğunda beklenen özelliklere çeşitli ölçülerde etkileri bulunabilmektedir.

Ebatlı malzemelerin en ayırt edici özelliği, mermer kesim kalınlığı olarak öne çıkmaktadır. Mermer bloğun kesildiği kalınlık aynı zamanda ürünün direncine de doğrudan etki eden bir faktördür. 2 cm kalınlığında kesilmiş olan mermer ürünlere; 2’lik, 3 cm kalınlığında kesilen mermer ürünlere ise 3’lük genel isimlendirmesi yapılmaktadır. Bununla beraber her iki kesim kalınlığında da 20x20’den 20x120 ebatlarına kadar standart ölçülerde kesilmiş nihai ürün bulmak mümkündür. Bu ölçülerin üzerinde ihtiyaçlar için kullanılan mermer bloğun ebatları içerisinde kalacak şekilde özel ebatlı kesimler gerçekleştirilebilmektedir.

Anahtar Kelimeler:MalzemeEbatlıTaşDoğal