Close nav
close
Google'ın Firmanıza Katkısı

Google'ın Firmanıza Katkısı

Google Ürün İndeksleme

Türkiye mermer ve doğal taş madenleri açısından zengin bir ülke olmasına karşın, ürün bilinirliği anlamında uluslararası rekabette geri kalmaktadır. Bunun sebepleri markalaşmanın yeterli olmaması, ürün bilinirliğinin alıcılara iletiminin iyi düzeylerde olmaması olarak öne çıkmaktadır.
Bu yazımızda ürün bilinirliğinin arttırılması adına izlenebilecek bazı hususları sizler için derledik. Bu hususların başında gelen ürünün internetteki bilinirliğini arttırıcı etkisi sebebiyle Google ürün indeksleme yapısının nasıl çalıştığı ve bu indeksleme yapısının sizin nasıl kullanabileceğinizi özetlemeye özen gösterdik.


Google Ürün İndeksleme Nedir?

Kendi işinizin internet sayfasında yayınladığınız her türlü içerik arama motorları tarafından izlenmektedir. İnternet ortamında yarattığınız içerik arama motoru önbelleğine alınır. İçeriğin arama motorlarında indekslenmesi, arama sonuçlarında sizin sitenizdeki içeriğin arama yapan kişiye gösterilmesinin önceliklendirilmesinde önemli bir ilk adımdır. Google ürün indeksleme ile arama sonucunda, Google arama yapan kişiyi en ilgili içeriğe yönlendirmek için bu indeksleme içeriğine ihtiyaç duyar.


Web Sitesinin Etkileşimi Nasıl Arttırılabilir?

İnternet sitenizin arama motorlarının arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması için belirli kriterleri karşılıyor olması gerekmektedir. Google ürün indeksleme ile arama motorunun önbelleğine alınmış olan içerik bilgilerinin önceliklendirilmesi etkileşim öncelikli olarak gerçekleşmektedir. Bu durum göz önüne alındığında neler yapılması gerektiğine biraz daha detaylı bakalım.

Web sitesinin içeriğinin güncelliğinin sağlanması en önemli faktörlerden bir tanesidir dersek yanlış olmaz. Sitenizin içeriğinin güncelliği arttıkça arama motorlarının botlarının sitenizi ziyareti o denli artıyor demektir. Bu sitenizin arama sonuçlarında yukarı taşıyıcı bir etken olarak karşımıza çıkacaktır.

Sosyal medyanın gücünü hafife almayın. İnternet sitenizin içeriklerine yönelik linklerinizin özellikle Google’a ait sosyal medya sitelerinde bulunması sitenizin Google ürün indeksleme sonrasındaki sıralamasını yukarıya taşıyacaktır.

Sitenize güncel içerik eklemenin yanı sıra, mevcut içeriğinizin ifadelerinde değişiklik yapılması bile Google ürün indeksleme mantığında sevilen bir durumdur. Arama motoru botlarının sayfa ziyaretini arttıran ve içerik değişikliği olarak kabul gören bir faaliyet olarak ele alınmalıdır.
Sitenizde alıcıların beğenisine sunmuş olduğunuz ürünleriniz hakkında yorumda bulunmalarını sağlayacağınız bir alanın bulunmasının yine sitenizin Google ürün indeksleme mantığı açısından pozitif etkisi olacaktır. Ürünleriniz için yazılacak her yorum yeni bir ziyaretçi ve site trafiği olarak değerlendirileceği için sitenizin parlamasına katkı sağlayacak bir unsurdur. Ürünlerinize yapılan yorumlara ilişkin olarak bir teşekkür yazısı ile cevap veriyor olmanız ise hem ziyaretçi de bırakacağı olumlu etki hem de arama motorlarının değerlendirmesi açısından katlanmış bir değere sahiptir.

Sitenizin veya bir ürününüze yönelik olarak trafiği yoğun bir sitede yapacağınız yorum veya paylaşımın da sizin sitenize olan ilgiyi arttırıcı etkisi olacağını söyleyebiliriz. Sitenize trafik çekme amacı ile kullanılabilecek, etkin bir güncel içerik oluşturma aracıdır.

Google Ürün İndeksleme Yaparken Yararlanabileceğiniz Araçlar

https://www.searchenginegenie.com/tools/google-bot-last-accessed-date.php adresinden Google botların son erişim tarihini öğrenebilirsiniz.
https://smallseotolls.com/google-index-checker/ adresini tüm sayfalarınızın Google indekse alınmış olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.
http://visiopark.com/google-index-checker adresini ise tekil url adresinizin Google indekse alınmış olup olmadığını sorgulama da kullanabilirsiniz.
http://indexchecking.com adresi ile toplu indekslenmemiş sayfalarınızı bulmanız amacına yönelik ihtiyaçlarınızı gidermenize yarayabilecek bir çözüm aracı olarak kullanılabilir.

Anahtar Kelimeler:KatkısıFirmanızaGoogle'ın