Close nav
close
Mermer Süs Sanatı

Mermer Süs Sanatı

Mermer Süs Sanatı

Mermer, süs sanatında kullanılan çok eski tarihlerden beri kullanılan bir malzeme olarak öne çıkmaktadır. Medeniyetler beşiği olarak anılan Anadolu’da yapılan tarihi kalıntıların incelenmesi esnasında Hititler, Frigyalılar, Persler, Lidyalılar, Eski Yunanlılar, Romalılar ve Selçuklular dönemlerine ait mermer süsleme sanatı eserleri bulunmaktadır. Selçuklu ve Osmanlı döneminde de mermer süsleme sanatında barok sanat eserlerinin üretimine yoğunluk verilmiş, mermer işlemeleri sonrasında kullanılacağı yerlere gönderimi gerçekleştirilmiştir. 

Mermer süsleme sanatı çerçevesinde; şadırvan, mihrap, mimber, kürsü, gürz, taç kapı ve kafes gibi çok çeşitli alanlarda el işçiliği ile üretilen ustalık ürünleri yapılmıştır.

Günümüzde mermer süslemeleri ağırlıklı olarak mezar, kabir malzemesi olarak kullanıldığı gibi, ofis eşyası, lamba, satranç takımı, abajur, aplik, vazo ve saksı benzeri ürünlerin malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ev dekorasyonunda da karşımıza çıkmakta çeşitli şekillerde masa, sehpa ve lavabo yapımında kullanılabilmektedir.

Mermer süs sanatı, babadan oğula, ustadan çırağa aktarılmakta olan bir sanat olması sebebiyle günümüzde varlığını koruyamama tehdidini yaşan meslek alanları arasında gelmektedir. Bu mesleğin yaşatılabilmesi için mermer zengini ülkemizde, mermer üretimi ve kaynakların kullanımına daha planlı bir yaklaşım gerektiği gerçeği görülmektedir.


Anahtar Kelimeler:SüsSanatıMermer