Close nav
close
Mermer - Traverten

Mermer - Traverten

Mermer - Traverten

4 Haziran 1985 tarihli Maden Kanunu’nda yapılan 5 Haziran 2004 tarihli değişiklik çerçevesinde; mermer ve traverten ikinci grup içerisindeki doğal taşlar arasında sayılmıştır.


Mermer Nedir?

Yapı olarak Kalsiyum Karbonat (CaCO3) açısından zengin olan mermer, bileşiminde az miktarda Magnezyum Karbonat (MgCO3) içermektedir. Bu bilimsel bileşiminden bağımsız olarak, endüstriyel olarak ele alındığında ise kesilebilen ve parlatılabilen tüm doğal taşlar mermer olarak isimlendirilmektedir. Bu sebeple magma türevi olan granit, fanolit, lösitli siyanit, diyabaz ve serpantinlerde endüstriyel bakış açısı ile mermer grubuna dahil doğal taşlar olarak kullanılmaktadır.

Mermer Tarihi ve Kullanım Alanları

Mermer, sağlam bir doğal malzeme olması sebebiyle eskiden ağırlıklı olarak sanat eserlerinde kullanılmakta olan bir malzeme olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla beraber, çeşitli inşaat işlerinde de kullanılmış olduğu bilinmektedir. Mermer sütunlar hem taşıyıcı kolon olarak hem de birer sanat eseri olarak birçok antik kentte karşımıza çıkmaktadır.
Günümüzde; mermer kullanımı ağırlıklı olarak iş merkezi olan binaların iç mekanlarında kullanılmaktadır. Bununla beraber çeşitli ev ve süs eşyaları olarak karşımıza çıkabileceği gibi mezar taşı ve kabir yapımında da kullanılmaktadır. Zengin kullanım alanını, renk çeşitliliği ve doku yönünden de destekleyen bir çeşitlilik sunmaktadır; arı beyaz rengi en kıymetli renkli mermer olarak değerlendirilse de, damarlı ve farklı renk çeşitleri de mevcuttur.


Traverten nedir? 

İçerisinde çözünmüş karbondioksit bulunan suyun kalsiyum karbonatı çözündürmesi ve basınçsız bir ortamda suyun buharlaşması sonucu kayaların üzerinde kalan kalsiyum karbonatın katman katman oluşturduğu bir maden, doğal taş türüdür. 

Traverten Üretimi, Kullanım Alanları ve Özellikleri
Traverten ocaklarından elde edilmektedir. Kesilme yöntemlerine göre farklılık göstermekte olan doku ve desenler barındıran yüzeyler oluşturmaktadırlar. En büyük özellikleri kaymaz yüzey olmaları sebebiyle ev içinde, bahçe de ve havuz kenarı gibi ıslak yüzeylerin tamamında kullanım alanı bulmaktadır. Renk ve doku farklılıkları sayesinde, kullanıldıkları ortamlara seyri hoş bir etki katarlar. Gözenekli dokuları hassas bir izlenim bıraksa da sağlamlığı ile de öne çıkmakta olan bir doğal malzemedir.


Anahtar Kelimeler:Traverten-Mermer