Close nav
close
Patlatma Taş ve Diğer Ürünler

Patlatma Taş ve Diğer Ürünler

Patlatma Taş ve Diğer Ürünler

Patlatma taş ürünleri, iç mekan ve dış mekan tasarımında doğal bir görünüm sunması açısından tercih edilen malzemelerdir. 1990’lı yılların sonunda Türkiye’de de üretimine başlanan patlatma taş dekorasyon ürünleri 2000’li yıllarda misafir odası, salon, mutfak, banyo gibi ev içi alanların kaplamasında kullanıldığı gibi kafe, restaurant ve iş yerlerinde de otantik ve doğal bir ortamın oluşturulması amacıyla kullanım yaygınlığına ulaşmıştır.

Patlatma Taş Nedir?

Patlatma taş; taş ocaklarında çıkartılan mermer, traverten ve limra madenlerinin kimyasal maddeler yerine press ile kırma yöntemleri kullanılarak çıkartılmasını ifade eden yöntemle elde edilmesine verilen isimdir. 

Patlatma Taş Kullanım Alanları ve Tercih Edilme Sebepleri

Diğer mermer yüzeyler ile bir bütünlük oluşturmak için kullanılabileceği gibi iç ve dış kullanım alanlarında;
Doğal taş olmaları,
Antibakteriyel olmaları,
Otantik ve doğal ortam yaratmaya yardımcı olmaları,
Kullanıldıkları ortama şıklık katmaları,
Kullanım ve bakım kolaylıkları,
Uzun ömürlü olmaları
gibi sebeplerle tercih edilmektedirler. 

Şömine çevresinden, duş kabini iç alanına, mutfak, salon gibi iç mekan kullanımından bina dış kaplamasına uzanan çeşitliliği zengin bir kullanım alanına sahiptir.

Diğer Ürünler

Doğal taş ürünlerine genel olarak baktığımızda, her ne kadar kesilebilen ve parlatılan her türlü taş  mermer olarak kabul görse de, granit tanınırlık ve bilinirlik anlamında daha önde gelebilir. Bunun temel sebebi ise; en yüzünde yaygın magmatik kayanın granit olması gösterilebilir.

Granit, mineral yapısı, oluşumu, jeokimyasal kökeni bakımından derin bir inceleme konusu olabilecekken, günlük hayatta kesme taşın dekoratif ve yapısal açıdan kullanımına atıfta bulunulmaktadır. Kolay aşınmayan, sert yapısı ve parlak cilalanabilmesi ile tercih sebebi olmakta olan bir kaya türüdür. Bina, köprü ve anıt gibi açık alan projelerinde kullanımı yaygın olduğu gibi, kapalı alanlarda da merdiven basamağı, karo zemin, fayans tezgah gibi ürünlerde kullanılmaktadır.

Anahtar Kelimeler:veÜrünlerDiğerTaşPatlatma